Ariana | WS | Blogger | X X

środa, 19 lipca 2017

Black Water - Louise Doughty

Tytuł : Black Water
Tytuł oryginalny : Black Water
Autor : Louise Doughty
Wydawnictwo : Burda Publishing Polska 
Data wydania : 14.06.2017
Liczba stron : 392
Egzemplarz : recenzencki 

" Czarna woda poprzez opowieść o pogrążonym w kryzysie człowieku zgłębia najbardziej mroczne wydarzenia historii najnowszej – przenosimy się z Indonezji końca lat dziewięćdziesiątych do zimnowojennej Europy, z okresu dzieciństwa głównego bohatera w Kalifornii z czasów walki o prawa obywatelskie do Indonezji 1965 roku, gdy rozpoczynają się zbrodnie ludobójstwa.John Harper ukrywa się w odosobnionej chacie na tropikalnej wyspie. Nocą, gdy nie może zasnąć, leży wsłuchany w deszcz bębniący o dach i rozmyśla o mogącym mu grozić niebezpieczeństwie. Ale bardziej niż to, co się może z nim stać, przeraża go to, co sam kiedyś zrobił.W pobliskim miasteczku spotyka Ritę, kobietę naznaczoną przez własną tragiczną historię. Nawiązują ze sobą romans, ale czy są w stanie pomóc sobie nawzajem i osiągnąć odkupienie? Czy też upiory przeszłości ostatecznie i tak ich dopadną?Ta powieść potwierdza, że Louise Doughty należy do grona najważniejszych współczesnych powieściopisarek. Pisze błyskotliwie, tworzy niezwykle żywe i barwne postaci, a moralna niejednoznaczność jej powieści sprawia, że czytelnik nie może o niej zapomnieć jeszcze długo po przeczytaniu ostatniej strony. "

Nigdy nie słyszałam o książkach tego autora. Cieszę się jednak, że wydawnictwo wysłało mi tę książkę, bo już wiem, że jest to naprawdę wartościowy autor. Poprzednia książka, która została, wydana w Polsce już do mnie jedzie, i z niecierpliwością czekam, aby wam o niej opowiedzieć. Jednak dzisiaj o „Black Water „. Jeśli jesteście, ciekawi mojej opinii to zapraszam do czytania dalszej recenzji.

Nicolaas Aaltink, bo tak nazywa się nasz główny bohater książki, nie miał w życiu łatwo. Musiał emigrować do Ameryki ze swojego kraju. Żył tylko z matką, gdyż ojciec został zabity. Nicolaas pracuje jako szpieg. Dostaje ciekawą misję, która polega na tym, aby przekazać ważnemu człowiekowi, tajną listę członków Partii Komunistycznej, którzy są odpowiedzialny za zamach na Suharto. W roku 1965 wszyscy podejrzani nie mieli łatwego życia. Torturowani, podpalani, ćwiartowani, łamani a na koniec zabijani. Każdy, który znalazł,się na liście ma przesądzony los. I chociaż agent nie czuje się dobrze z tym wszystkim, wie, że jeśli nie on zrobi to ktoś inny, a ci ludzie i tak zginą.


„Black Water to historia, która dzieje się w kilkadziesiąt lat wcześniej. Jednak mimo wszystko, można śmiało wpisać ją również w XIX wiek. Opowiada o władzy, która mimo wszystko i tak swoi na wygranej pozycji. Każdy wie, że jeśli nie podejmie się wyzwania i odmówi, wyrok śmierci wyda ktoś inny. Kto ma zginąć i tak tego nie uniknie. Książka naprawdę jest fantastycznym thrillerem. Jednak ma drugie dno, które ma bardzo mocne przesłanie i skłania do małej refleksji. Ja polecam, każdemu, kto lubi dobry thriller z motywem szpiegowskim.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz